Всього в I кварталі 2012 року було проведено 1838 таких перевірок
Для зменшення втручання в діяльність підприємств для планових перевірок автоматизовано відбираються тільки ті платники, які мають певні податкові ризики. Про це повідомляє прес-служба Державної податкової адміністрації.
Всього в I кварталі 2012 року було проведено 1838 таких перевірок. Це майже вдвічі менше, ніж торік. Тоді їх кількість склала 3352.
Нагадаємо, що податковою службою в поточному році продовжено мораторій на фактичні перевірки представників малого бізнесу.
Вже другий рік жоден податковий інспектор або міліціонер не відвідує з такою перевіркою ні ринок, ні інше місце, де здійснюють свою діяльність представники малого бізнесу.
22-23 мая в Киеве топ-менеджеры компаний, владельцы и руководители “зеленых” бизнесов, международные организации и представители власти собираются на ECOSMART-2012.
Их объединяет идея устойчивого развития и построения “зеленой” экономики в Украине.
2-й Международный Форум Чистых Технологий в Украине
22-23 мая 2012 | Киев, Отель Премьер Палас
Официальный сайт форума: www.ecosmart-ua.com
Официальная поддержка форума: Министерство регионального развития, строительства и ЖКХ Украины, Госагентство по инвестициям и национальным проектам Украины, КГГА
Партнер – Всемирный Фонд Защиты Природы WWF
Уважаемые коллеги,
хотим напомнить Вам, что через три недели, 22-23 мая 2012 г. в Киеве (Премьер Палас) состоится 2-й Международный Форум Чистых Технологий в Украине ECOSMART-2012, одно из ключевых событий в сфере построения “зеленой” экономики и “зеленого бизнеса”, использования экологически чистых технологий в промышленности и жилищно-коммунальном секторе.
Среди последних подтвержденных спикеров Форума:
- Алекс Кушнир, глава Водного Ведомства Израиля
- Азиз Абдуллаев, вице-премьер-министр АР Крым
- Станислав Мещеряков, зав. кафедры промышленной экологии РГУ нефти и газа им. И.М. Губкина
- Александр Варенцов, E.S.C.H. Engineering Service Center und Handel GmbH
- Богдан Баласинович, руководитель проекта «Чистый город», Госагентство инвестиций и национальных проектов Украины
- Владимир Радионов, директор “Укрэкоресурсы”
- Сергей Шевченко, владелец компании “Свит-М”
- Дмитриев Григориев, член комиссии, Национальная комиссия регулирования жилищно-коммунальных тарифов и др.
Всего свыше 40 авторитетных экоспертов отрасли, включая руководителей госведомств, международных и финансовых организаций, компаний и структур представят свои экспертные мнения и наработки, программы финансирования, проекты и бизнесы в сфере экологически чистых технологий.
- ЭКОЛОГИЧЕСКАЯ ПОЛИТИКА И ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО
Как глобальные тенденции, европейская политика, а также внутренние государственное управление и законодательство влияют на привлекательность Украины на европейской карте рынка чистых технологий?
- ИНВЕСТИЦИИ
Как капитализировать инвестиционные возможности, с одной стороны, и привлечь финансирование в проекты чистых технологий и финансирование «зеленых» инноваций, с другой?
- ЭКОЛОГИЧЕСКИЙ МЕНЕДЖМЕНТ БОЛЬШИХ КОМПАНИЙ
Как крупные потребители энергетических, водных и других природных ресурсов интегрируют чистые технологии в свои бизнес модели?
- ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ В РАМКАХ КИОТСКОГО ПРОТОКОЛА
Каковы перспективы украинского бизнеса в свете продления действия Киотского протокола, а также восстановления статуса Украины в Киотском протоколе? Насколько эффективны украинские промышленные предприятия в привлечении «зеленых» инвестиций и реализации проектов по Киотским «схемам»?
- ”ЗЕЛЕНЫЕ” БИЗНЕСЫ
Как превратить глобальные вызовы и экологические проблемы в прибыльные бизнес-направления?
Пять отобранных на конкурентной основе топ-менеджеров компаний, представляющих разные сегменты чистых технологий, презентуют свои «зеленые» инвестиционные проекты
- ЧИСТЫЕ ТЕХНОЛОГИИ ДЛЯ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
Наиболее эффективные бизнес-модели на основе чистых технологий в промышленности Украины
- ЧИСТЫЕ ТЕХНОЛОГИИ В ЖКХ
Водоснабжение и канализация, очистка сточных вод в промышленности и ЖКХ
Сортировка, транспортировка, переработка и утилизация отходов в промышленности и ЖКХ
Уверена, что Форум станет хорошей возможностью для развития новых направлений и проектов в сфере “зеленого” бизнеса, а также возможностью для внедрения лучших технологических решений в промышленности и жилищно-коммунальном хозяйстве, способствующих устойчивому развитию экономики Украины и станет важным шагом по адаптации украинского бизнеса к европейским критериям экологической ответственности.
С уважением,
Юлия Березовская
Глава оргкомитета
2-го Международного Форума Чистых Технологий
ECOSMART-2012
Международный Форум Чистых Технологий в Украине ECOSMART-2011 был признан Лучшим Международным Событием в Украине в 2011 г. Интернациональной Премией Ukrainian Event Awards, первым в Украине независимым профильным event-конкурсом.
Экологическая ответственность ответственность Форума
Форум стал первым “углеродно-нейтральным” мероприятием в Украине. Впервые по методологии Всемирного института ресурсов был подсчитан «карбоновый след» Форума, а чтобыкомпенсировать его (провести оффсетинг карбоновых выбросов) форума, организаторы и участники высадили фруктовый сад на территории школы в центре украинской столицы.
Форум в цифрах
40+ спикеров – наиболее авторитетных экспертов, участников отрасли и представителей власти 150+ участников - владельцев, топ-менеджеров, главных инженеров и экологов активных и прогрессивных участников отрасли чистых технологий, представителей международных организаций, финансовых организаций, центральных и муниципальных органов власти. 2 дня - активных переговоров и общения, обмена информацией, последними новостями и тенденциями.
Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності
Цей Закон визначає особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
1. Дія цього Закону поширюється на фізичних осіб – підприємців, які не зареєстровані платниками податку на додану вартість, діяльність яких не віднесена до високого ступеня ризику відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – фізичні особи – підприємці), та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, що передбачає включення податку на додану вартість до складу єдиного податку, діяльність яких не віднесена до високого ступеня ризику відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – юридичні особи).
Стаття 3. Здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності
1. Здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб:
органи державного нагляду (контролю), їх посадові особи проводять позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного законодавства;
органи захисту прав споживачів проводять позапланові перевірки за скаргами споживачів.
2. Щодо фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, діяльність яких віднесена до середнього ступеня ризику, органи Пенсійного фонду України проводять планові та позапланові перевірки.
3. Органам державного нагляду (контролю), їх посадовим особам забороняється здійснювати щодо фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, не передбачені цим Законом.
Стаття 4. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Чи може ФОП на ЄП здійснювати виробництво та продаж ювелірних виробів?
Відповідно до пп. 4 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи – підприємці, які здійснюють видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення. Згідно із п. 1 та п. 2 ст. 1 Закону України від 18 листопада 1997 року № 637/97-ВР “Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними” дорогоцінні метали – це золото, срібло, платина і метали платинової групи (паладій, іридій, родій, осмій, рутеній) у будь-якому вигляді та стані (сировина, сплави, напівфабрикати, промислові продукти, хімічні сполуки, вироби, відходи, брухт тощо). Дорогоцінне каміння – це природні та штучні (синтетичні) мінерали в сировині, необробленому та обробленому вигляді (виробах). Враховуючи вищевикладене, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку не мають право здійснювати виробництво та продаж ювелірних виробів.
Чи має право ФОП, яка здійснює діяльність у сфері бухгалтерського обліку, перейти на спрощену систему оподаткування?
Відповідно до пп. 291.5.2 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) не можуть бути платникам єдиного податку фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність у сфері аудиту. Згідно із ст. 3 Закону України від 22 квітня 1993 року № 3125-XII “Про аудиторську діяльність” із змінами та доповненнями аудит – це перевірка даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності суб’єкта господарювання з метою висловлення незалежної думки аудитора про її достовірність в усіх суттєвих аспектах та відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб’єктів господарювання) згідно із вимогами користувачів. При цьому, ст. 1 Закону України 16 липня 1999 року № 996-XIV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” із змінами та доповненнями визначено, що бухгалтерський облік – це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Враховуючи те, що діяльність у сфері бухгалтерського обліку та діяльність у сфері аудиту за своєю сутністю є різними видами діяльності, то фізичні особи – підприємці, які надають виключно бухгалтерські послуги мають право перебувати на спрощеній системі оподаткування та бути платникам єдиного податку.
Як оподатковується дохід ФОП – платника ЄП третьої групи, отриманий від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку та яка відповідальність застосовується до такого платника ЄП?
Відповідно до пп.3 п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи належать фізичні особи – підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб; обсяг доходу не перевищує 3000000 гривень. П. 291.5 ст. 291 ПКУ визначено перелік суб’єктів господарювання, які не можуть бути платниками єдиного податку. Згідно із п.293.3 ст.293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для третьої групи платників єдиного податку встановлюється у розмірі: 1) 3 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ; 2) 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку. Також, п. 293.4 ст. 293 ПКУ передбачено, що ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку третьої групи у розмірі 15 відсотків: до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ; до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 розділу XIV ПКУ; до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Ставка єдиного податку у розмірі 15 відсотків до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку, ПКУ передбачена лише для платників першої та другої групи (пп.2 п.293.4 ст.293 ПКУ). Відповідно до пп.4 п.299.15 ст.299 ПКУ свідоцтво платника податку анулюється органом державної податкової служби у випадку здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування – в останній день податкового (звітного) періоду, в якому здійснювалися такі види діяльності. Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до ПКУ за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій (п.301.1 ст.300 ПКУ). Враховуючи вищенаведене, до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку, віднесеного до третьої групи застосовується ставка у розмірі 3 або 5 відсотків (в залежності від того, яка ставка зазначена в свідоцтві платника єдиного податку). У разі, якщо дохід отриманий від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку, віднесеного до третьої групи ще є доходом, отриманим від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, то до такого доходу застосовується ставка єдиного податку у розмірі 15 відсотків та свідоцтво такого платника єдиного податку анулюється органом ДПС в останній день податкового (звітного) періоду, в якому здійснювалися такі види діяльності.
Яка відповідальність передбачена для ФОП – платників ЄП за несвоєчасну сплату авансового внеску ЄП?
Згідно з п.122.1 ст.122 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV із змінами та доповненнями несплата (неперерахування) фізичною особою – платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
На який термін видається свідоцтво платника ЄП з 2012 року?
Відповідно до п.299.3 ст.299 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV із змінами та доповненнями свідоцтво платника єдиного податку видається безстроково виключно суб’єкту господарювання або уповноваженій ним особі та не може передаватися для провадження господарської діяльності іншим особам.
Який порядок внесення змін органом ДПС до свідоцтва платника ЄП?
Згідно з п.298.5 ст.298 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності, видів господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку першої і другої груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни. Відповідно до п.298.6 ст.298 ПКУ у разі зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку третьої разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни. Пунктом 299.12 статті 299 ПКУ встановлено, що до раніше виданого свідоцтва платника єдиного податку в день подання платником єдиного податку заяви органом державної податкової служби вносяться зміни щодо: 1) прізвища, імені, по батькові фізичної особи – підприємця, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків); 2) податкової адреси суб’єкта господарювання; 3) провадження господарської діяльності; 4) видів господарської діяльності. Згідно з п.299.13 ст.299 ПКУ за бажанням платника єдиного податку раніше видане свідоцтво може бути замінено у разі наявності у такого платника податку обставин, визначених у пункті 299.12 цієї статті, та отримано нове свідоцтво у порядку, визначеному цією статтею. До отримання нового свідоцтва платник єдиного податку здійснює господарську діяльність на підставі раніше виданого свідоцтва, яке повертається органу державної податкової служби у день отримання нового свідоцтва.
Як оформити трудові відносини з найманими працівниками, на підставі якого документу здійснюється їх облік?
Відповідно до статей 24 і 24 прим.1 Кодексу законів про працю України наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.01 № 260 було затверджено форму трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю та Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою (далі – Порядок). Цей Порядок поширюється на фізичних осіб, які використовують найману працю: фізичних осіб – підприємців та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг (кухарі, няньки, водії тощо) (далі – фізична особа). Укладений у письмовій формі трудовий договір між працівником і фізичною особою у трьох примірниках фізична особа повинна подати на реєстрацію до державної служби зайнятості за місцем свого проживання у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи. Записи про реєстрацію та зняття з реєстрації трудового договору дають право фізичній особі внести записи до трудової книжки працівника про прийняття та звільнення його з роботи (п.14 Порядку). Пунктом 297.3 статті 297 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник єдиного податку виконує передбачені ПКУ функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах. При цьому, облік найманих працівників фізична особа – підприємець повинна вести самостійно з додержанням умови перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності щодо граничної кількості найманих працівників у відповідній групі платників єдиного податку.
В які строки ФОП першої, другої та третьої груп повинні перейти на сплату інших податків і зборів, якщо ними був застосований інший спосіб розрахунків, ніж передбачений п.291.6 ст. 291 ПКУ?
Відповідно до пп. 4 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.7 ст. 291 ПКУ, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків. Згідно із п. 296.2 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої групи подають до органу державної податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст. 295 ПКУ. Така податкова декларація подається, якщо платник єдиного податку не допустив перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ст. 291 ПКУ, та/або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої групи. Пунктом 296.3 ст. 296 ПКУ встановлено, що платники єдиного податку другої та третьої груп подають до органу державної податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
27 грудня 2011 р. за N 1536/20274
Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік
3. Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України (Чмерук М. О.), Департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової служби України (Бусарєв В. В.) та Департаменту оподаткування юридичних осіб Державної податкової служби України (Любченко О. М.) у встановленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, але не раніше 1 січня 2012 року.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра фінансів України Мярковського А. І. та заступника Голови Державної податкової служби України Лекаря С. І.
Міністр
Ф. Ярошенко
ПОГОДЖЕНО:
Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економічного розвитку
і торгівлі України
А. П. Клюєв
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
20.12.2011 N 1675
(найменування суб’єкта господарювання (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – підприємця, дані документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи – підприємця (назва, номер, дата))
(для юридичної особи), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичної особи – підприємця*))
Свідоцтво одержано ”___” ____________ 20__ року
(словами)
___________________________
(підпис та П. І. Б платника єдиного
податку або уповноваженої ним особи)
———————————— Лінія відрізу ————————————-
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
СВІДОЦТВО
платника єдиного податку
Серія N 000000
(нумерація друкарським способом)
Найменування органу державної податкової служби, що видав свідоцтво
____________________________________________________________________________
Дата виписки свідоцтва ”___” ____________ 20__ року
____________________________________________________________________
(прізвище, ініціали керівника органу державної податкової служби)
____________
(підпис)
____________
* Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це податковий орган і мають відмітку у паспорті.
СВІДОЦТВО ДІЙСНЕ ЗА НАЯВНОСТІ ДОКУМЕНТА, ЩО ПОСВІДЧУЄ ОСОБУ
Директор Департаменту податкової,
митної політики та методології
бухгалтерського обліку
М. О. Чмерук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
20.12.2011 N 1675
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 грудня 2011 р. за N 1536/20274
Порядок видачі свідоцтва платника єдиного податку
1. Форма свідоцтва платника єдиного податку (далі – Свідоцтво) є обов’язковою до застосування на всій території України.
У Свідоцтві зазначаються такі відомості:
найменування суб’єкта господарювання, код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);
дані документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи – підприємця відповідно до закону;
податкова адреса суб’єкта господарювання;
місце провадження господарської діяльності;
обрані фізичною особою – підприємцем види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2005, у разі здійснення виробництва – також види товару (продукції), що нею виробляються;
дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування;
ставка єдиного податку;
дата виписки Свідоцтва.
Бланк Свідоцтва є документом суворого обліку. Облік бланків свідоцтв здійснюється органами державної податкової служби.
2. Свідоцтво видається безстроково виключно суб’єкту господарювання або уповноваженій ним особі та не може передаватися для провадження господарської діяльності іншим особам.
Платникам єдиного податку першої і другої груп, які провадять кілька видів господарської діяльності, на які встановлено різні ставки єдиного податку, видається одне Свідоцтво.
Свідоцтво видається органом державної податкової служби безоплатно протягом 10 календарних днів з дня подання суб’єктом господарювання заяви.
Зареєстрованим в установленому законом порядку суб’єктам господарювання (новоствореним) та фізичним особам – підприємцям, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, Свідоцтво видається у день отримання органом державної податкової служби заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування.
3. Оригінал Свідоцтва зберігається у платника податку та пред’являється працівникам контролюючих органів, яким надано відповідні функціональні повноваження на проведення перевірки. Копія Свідоцтва повинна розміщуватися на робочому місці найманого працівника або суб’єкта господарської діяльності.
У разі втрати або зіпсуття Свідоцтва такому платнику видається дублікат Свідоцтва згідно з цим Порядком.
4. Підставами для прийняття органом державної податкової служби рішення про відмову у видачі суб’єкту господарювання Свідоцтва є:
наявність у суб’єкта господарювання, який утворюється в результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов’язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
подання протягом календарного року більше одного разу заяви про перехід на спрощену систему оподаткування.
5. У разі відмови у видачі Свідоцтва орган державної податкової служби зобов’язаний надати протягом 10 календарних днів з дня подання суб’єктом господарювання заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб’єктом господарювання у встановленому порядку.
6. До раніше виданого Свідоцтва у день подання платником єдиного податку заяви органом державної податкової служби вносяться зміни щодо:
найменування суб’єкта господарювання (для юридичної особи), або прізвища, імені, по батькові фізичної особи – підприємця, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);
податкової адреси суб’єкта господарювання;
місця провадження господарської діяльності;
видів господарської діяльності та ставки єдиного податку.
7. За бажанням платника єдиного податку раніше видане Свідоцтво може бути замінено у разі наявності у такого платника податку обставин, зазначених у пункті 6 цього Порядку, та отримано нове Свідоцтво згідно з цим Порядком.
До отримання нового Свідоцтва платник єдиного податку здійснює господарську діяльність на підставі раніше виданого Свідоцтва, яке повертається органу державної податкової служби у день отримання нового Свідоцтва.
Директор Департаменту податкової,
митної політики та методології
бухгалтерського обліку
Фото: sts.gov.ua 08.05.2012 16:48 Всього в I кварталі 2012 року було проведено 1838 таких перевірок Для зменшення втручання в діяльність підприємств для планових перевірок автоматизовано відбираються тільки ті платники, які мають певні податкові ризики. Про це повідомляє прес-служба Державної податкової адміністрації. Всього … Continue reading →
22-23 мая в Киеве топ-менеджеры компаний, владельцы и руководители “зеленых” бизнесов, международные организации и представители власти собираются на ECOSMART-2012. Их объединяет идея устойчивого развития и построения “зеленой” экономики в Украине. Для регистрации: +38 044 383 03 56, сonference@rencentre.com Is this email … Continue reading →
ЗАКОН УКРАЇНИ Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності Цей Закон визначає особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності … Continue reading →
Чи може ФОП на ЄП здійснювати виробництво та продаж ювелірних виробів? Відповідно до пп. 4 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) не можуть … Continue reading →
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ НАКАЗ 20.12.2011 м. Київ N 1675 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1536/20274 Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної … Continue reading →